Nie narzekaj na szefa z byle powodu

leniwy pracownik i zly szef

Pracownicy często nie żyją w dobrych stosunkach z szefostwem lub stroją dobre miny do złej gry, bo szef za mało płaci, za dużo wymaga, źle traktuje. Czasami faktycznie to prawda, bo nie każdy przedsiębiorca jest dobrym szefem, ale w większości przypadków pracownicy nie zdają sobie sprawy jak wiele obowiązków i kosztów musi ponieść szef za każdego pracownika.

Zależnie od charakteru danej firmy jednym z takich obowiązków jest odpowiednie przygotowanie nowo zatrudnionego człowieka do pracy. Wiąże się z tym organizacja odpowiedniego szkolenia BHP oraz przygotowania odpowiednich zabezpieczeń dla pracownika na przykład masek ochronnych, odzieży i tym podobnych.

Takie kursy BHP musi prowadzić odpowiednio do tego uprawniona osoba, czyli aby zatrudnić i wyszkolić pracowników najpierw trzeba zatrudnić kogoś, kto ich wyszkoli. W Krakowie na przykład, szkolenia BHP organizuje firma eSTe-SECURA.pl i robi to już od niemal trzydziestu lat.

Zostając jeszcze w temacie szkoleń z zakresu BHP trzeba wiedzieć, że te są obowiązkowe, więc pracodawca się od nich nie wymiga, a w dodatku nie są to szkolenia jednorazowe. Jeśli chodzi o kursy BHP, to mamy tutaj do czynienia z wstępnymi szkoleniami BHP oraz w kolejnych latach z okresowymi szkoleniami.

Prowadzenie firmy, zarządzanie zasobami ludzkimi, przygotowywanie ludzi do pracy, wdrażanie w system, odprowadzanie wszelkich składek – to wszystko obowiązki pracodawcy, o których pracownicy często zapominają. Łatwo jest narzekać i twierdzić, że byłoby się lepszym szefem, dopóki człowiek sam nie wejdzie w buty tego drugiego.

Oczywiście nie można generalizować, bo tak jak wspomniano na wstępie, faktycznie nie każdy pracodawca jest uczciwy i dobry lecz wymagający, tak samo nie każdy pracownik potrafi jedynie narzekać, są tacy, którzy potrafią docenić.